Highest rated films

  • Oppenheimer

    ★★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Holdovers

    ★★★★★

  • Anatomy of a Fall

    ★★★★★

  • Taylor Swift: The Eras Tour

    ★★★★★

  • The Covenant

    ★★★★★

  • The Weeknd: Live at SoFi Stadium

    ★★★★★

  • Saltburn

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • The Island

    ★★★★★

  • Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★★½

  • Sully

    ★★★★½

  • How to Blow Up a Pipeline

    ★★★★½

  • The Italian Job

    ★★★★½

  • Bad Boys II

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 161 Films logged
  • 13.4 Average per month
  • 3.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Top Gun: Maverick

Jan 4

Last Film

Fast Charlie

Dec 29

Diary Milestones

Taken
50th Jun 29
The Creator
100th Sep 29
Quiz Lady
150th Dec 16

Most Watched

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

3 times

Oppenheimer

twice

Air

twice

Genres, countries & languages

Action
60 films
Drama
52 films
Thriller
48 films
Comedy
41 films
Adventure
30 films
Crime
27 films
Sci Fi
24 films
Horror
17 films
Documentary
16 films
Mystery
12 films
USA
143 films
UK
30 films
France
14 films
Germany
11 films
Canada
6 films
China
4 films
Sweden
4 films
Italy
3 films
Japan
3 films
Mexico
3 films
English
151 films
French
3 films
German
3 films
Arabic
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
History
Average 4.17
War
Average 4.17
Drama
Average 3.85
Sci Fi
Average 3.79
Music
Average 3.75
Adventure
Average 3.70
Action
Average 3.59
Thriller
Average 3.57
Crime
Average 3.56
Romance
Average 3.45
UK
Average 3.67
USA
Average 3.61
Germany
Average 3.55
Canada
Average 3.42
China
Average 3.38
France
Average 3.32
Sweden
Average 3.12
English
Average 3.62

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 50 Added 171

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Will’s most liked review

Missing

Missing

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I have unique passwords and 2FA for everything so I’m totally going to die if this happens to me.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Expend4bles
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Arrival

Rated higher than average Patron

The Island

★★★★★ vs 2.90

Leave the World Behind

★★★★½ vs 2.87

T.I.M.

★★★★ vs 2.46

Fast X

★★★★ vs 2.49

The Covenant

★★★★★ vs 3.51

Meg 2: The Trench

★★★½ vs 2.02

Rated lower than average Patron

Triangle of Sadness

★★ vs 3.70

Quiz Lady

★★ vs 3.28

Convenience

★★ vs 3.07

Me Time

vs 2.01

Silent Night

★½ vs 2.39

Mean Girls

★★★ vs 3.82

Films Will watched in 2023

  • Fast Charlie
  • Anyone But You
  • The Holdovers
  • Ferrari
  • Next Goal Wins
  • Silent Night
  • The Island
  • Aquaman and the Lost Kingdom
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Anatomy of a Fall
  • Eastern Boys
  • Quiz Lady
  • The Family Plan
  • Leave the World Behind
  • Black Box
  • Wonka
  • Family Switch
  • Saving Private Ryan
  • Titanic
  • Past Lives
  • Gladbeck: The Hostage Crisis
  • Right Here Right Now
  • Wish
  • Napoleon
  • Battle: Los Angeles
  • Saltburn
  • Air Force One
  • Thanksgiving
  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes
  • Cyberbunker: The Criminal Underworld
  • Studio 666
  • Me Time
  • Killers of the Flower Moon
  • The Killer
  • Expend4bles
  • The Marvels
  • The Great Escaper
  • The Royal Hotel
  • A Haunting in Venice
  • The Caine Mutiny Court-Martial
  • I Know What You Did Last Summer
  • Retribution
  • Five Nights at Freddy's
  • Boyz n the Hood
  • Dream Big: Engineering Our World
  • Bottoms
  • Infinite
  • Infinity Pool
  • Grand Canyon Adventure: River at Risk
  • Antarctica: On the Edge
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Saw X
  • In from the Side
  • Asteroid City
  • Haunted Mansion
  • Mean Girls
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • A Beautiful Planet
  • Intrusion
  • Rocky Mountain Express
  • Ghosts of the Abyss
  • The Creator
  • Dumb Money
  • No One Will Save You
  • Aircraft Carrier - Guardian of the Seas
  • The Hangover Part III
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • T.I.M.
  • The Equalizer 3
  • Hypnotic
  • Hackers
  • Heat
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • The Blackening
  • Strays
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Meg 2: The Trench
  • Red, White & Royal Blue
  • Bad Boys II
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Gran Turismo
  • Almost Famous
  • Arrival
  • Joy Ride
  • Knock at the Cabin
  • Barbie
  • Keep Breathing
  • Sully
  • Scarface
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Oppenheimer
  • Avatar: The Way of Water
  • Of an Age
  • TimeScapes
  • The Deepest Breath
  • BlackBerry
  • Imagine Dragons: Live in Vegas
  • Oppenheimer
  • Convenience
  • Dragged Across Concrete
  • The Meg
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Fyre
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Taken 3
  • How to Blow Up a Pipeline
  • Taken 2
  • Taken
  • No Hard Feelings
  • The Flash
  • Train to Busan
  • Kandahar
  • Extraction 2
  • Extraction
  • THE DAYS
  • Transformers: Rise of the Beasts
  • Air
  • Fast X
  • Back to the Future
  • Behind Enemy Lines
  • STILL: A Michael J. Fox Movie
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • The Covenant
  • Renfield
  • The Fast and the Furious
  • Missing
  • Air
  • Cairo Conspiracy
  • The Way of the Gun
  • Scream VI
  • Baby Driver
  • Tetris
  • Triangle of Sadness
  • John Wick: Chapter 4
  • Evolution
  • Bank of Dave
  • Snakes on a Plane
  • A Man Called Otto
  • 65
  • Magic Mike's Last Dance
  • Magic Mike XXL
  • Magic Mike
  • The Italian Job
  • The Weeknd: Live at SoFi Stadium
  • Tropic Thunder
  • Cocaine Bear
  • All Quiet on the Western Front
  • The Son
  • Inception
  • Smile
  • Plane
  • M3GAN
  • Empire of Light
  • Marry Me
  • Kong: Skull Island
  • Top Gun: Maverick

World map

Highly rated films Will is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Monster
  • Perfect Days
  • The Eighth Sense
  • There’s Still Tomorrow
  • Waitress: The Musical
  • 12th Fail

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more