Sort by

willmoviefan97 has logged 35 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Man Trouble

Man Trouble

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Head

Head

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back Door to Hell

Back Door to Hell

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ironweed

Ironweed

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Evening Star

The Evening Star

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tommy

Tommy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goin' South

Goin' South

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
On a Clear Day You Can See Forever

On a Clear Day You Can See Forever

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry