Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
New Black Diamond Express

New Black Diamond Express

1900
×
★★★
Edit this entry  
23
Launch of life boat

Launch of life boat

1897
×
★★★
Edit this entry  
23
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★★
Edit this entry  
23
An Impossible Balancing Feat

An Impossible Balancing Feat

1902
×
★★★
Edit this entry  
23
Opening of the Kiel Canal

Opening of the Kiel Canal

1895
×
★★★
Edit this entry  
23
Pack Train at Chilkoot Pass

Pack Train at Chilkoot Pass

1898
×
★★★½
Edit this entry  
23
Woman Jumping from Rock to Rock

Woman Jumping from Rock to Rock

1887
×
★★★½
Edit this entry  
20
There It Is

There It Is

1928
×
★★★
Edit this entry  
19
Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
American Pie

American Pie

1999
×
★½
Edit this entry  
14
Water-Mirror of Granada

Water-Mirror of Granada

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Les Chiens Savants

Les Chiens Savants

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Le Rotisseur

Le Rotisseur

1878
×
★★½
Edit this entry  
06
Les Bulles de Savon

Les Bulles de Savon

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Le Repas des Poulets

Le Repas des Poulets

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
L'Équilibriste

L'Équilibriste

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
The Aquarium

The Aquarium

1878
×
★★★½
Edit this entry  
06
Le Jongleur

Le Jongleur

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Zim, Boum, Boum

Zim, Boum, Boum

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Le Jeu du Volant

Le Jeu du Volant

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Les Papillons

Les Papillons

1878
×
★★★½
Edit this entry  
06
Le Trapèze

Le Trapèze

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Dancing on the Rope

Dancing on the Rope

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Le Jeu de Corde

Le Jeu de Corde

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Le Fumeur

Le Fumeur

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
La Balançoire

La Balançoire

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
La Charmeuse

La Charmeuse

1878
×
★★★
Edit this entry  
06
Place de la Concorde

Place de la Concorde

1897
×
★★★
Edit this entry  
06
Arrival of a Train (Joinville Station)

Arrival of a Train (Joinville Station)

1896
×
★★★
Edit this entry  
06
Hyde Park Bicycling Scene

Hyde Park Bicycling Scene

1896
×
★★★
Edit this entry  
06
Little Egypt

Little Egypt

1896
×
★★½
Edit this entry  
06
Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Paedophile Hunter

The Paedophile Hunter

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★
Edit this entry