Sort by

angela has logged 297 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiness

Happiness

2017
×
Edit this entry  
06
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry