Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Arabian Tights

Arabian Tights

1933
×
Read the review Edit this entry  
22
The Story of Gilbert and Sullivan

The Story of Gilbert and Sullivan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Yeomen of the Guard

The Yeomen of the Guard

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning, Eve!

Good Morning, Eve!

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
And She Learned About Dames

And She Learned About Dames

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dames

Dames

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Time, The Place and The Girl

The Time, The Place and The Girl

1946
×
Read the review Edit this entry  
13
Good-bye, My Lady

Good-bye, My Lady

1956
×
Read the review Edit this entry  
13
Hollywood Steps Out

Hollywood Steps Out

1941
×
Read the review Edit this entry  
13
Hollywood Party

Hollywood Party

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Horse

The Dark Horse

1932
×
Read the review Edit this entry  
08
True Confession

True Confession

1937
×
Read the review Edit this entry  
07
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Trouble

Double Trouble

1967
×
Read the review Edit this entry  
06
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
Read the review Edit this entry  
05
Nobody's Baby

Nobody's Baby

1937
×
Read the review Edit this entry  
05
Shake, Mr. Shakespeare

Shake, Mr. Shakespeare

1936
×
½
Read the review Edit this entry  
05
A Dream Comes True

A Dream Comes True

1935
×
Read the review Edit this entry  
05
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Live, Love and Learn

Live, Love and Learn

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Broadway Melody of 1936

Broadway Melody of 1936

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
R.F.D. Greenwich Village

R.F.D. Greenwich Village

1969
×
Read the review Edit this entry  
02
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ice

Ice

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caught

Caught

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice Versa

Vice Versa

1948
×
Read the review Edit this entry  
30
Five Golden Hours

Five Golden Hours

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Dawn

Before Dawn

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Zombie

White Zombie

1932
×
Read the review Edit this entry  
24
Shuffle Off to Buffalo

Shuffle Off to Buffalo

1933
×
Read the review Edit this entry  
24
Young and Healthy

Young and Healthy

1933
×
Read the review Edit this entry  
24
The 42nd. Street Special

The 42nd. Street Special

1933
×
Read the review Edit this entry  
24
A Trip Thru a Hollywood Studio

A Trip Thru a Hollywood Studio

1935
×
Read the review Edit this entry  
23
Hollywood Newsreel

Hollywood Newsreel

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smarty

Smarty

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Merry Widow

The Merry Widow

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Behind Office Doors

Behind Office Doors

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Modern Cinderella

A Modern Cinderella

1932
×
Read the review Edit this entry  
18
Dark City

Dark City

1950
×
Read the review Edit this entry  
15
A Night at the Ritz

A Night at the Ritz

1935
×
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Maybe It's Love

Maybe It's Love

1930
×
Read the review Edit this entry