• Creed III

    Creed III

    ★★★★

    MBJ bursting out of the gate with an incredible style. Let him make as many movies as the man wants, Creed or otherwise.

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★★

    A love story

  • Minority Report

    Minority Report

    ★★★★½

    The spider sequence. Samantha Morton yelling. Colin looking like a total snack. What's not to like?

  • Your Place or Mine

    Your Place or Mine

    ★½

    Netflix romcoms are not sending their best

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★½

    Idk I just think it's charming :-)

  • Wendell & Wild

    Wendell & Wild

    ★★★★

    Already feels a little underrated, imo. Pretty inventive, absolutely gorgeous, and a banging soundtrack. Not sure why so many people were down on this last fall.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★

    Like, three of the funniest lines in any movie from last year in this single film.

  • Babylon

    Babylon

    lol

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★½

    Honestly a step down in nearly every way. I can't tell if this looks flat because I had to watch it at home or if it's really just shot with a ¯\_(ツ)_/¯, but man it's a bummer to see the Netflix aesthetic come for Johnson. The mystery is meh, the second act is a fucking drag, and the whole thing screams direct to DVD sequel.

    That said, I overall enjoyed it? Still fun to see a bunch of loose ends tied up, but man, much less excited for more of these in the future.

  • Men in Black

    Men in Black

    ★★★★

    What happened, Barry?

  • National Treasure: Book of Secrets

    National Treasure: Book of Secrets

    ★★★

    Some crazy secrets in this one.

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

    Marvel found dead in a fucking ditch.