Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disney Gallery: The Book of Boba Fett

Disney Gallery: The Book of Boba Fett

2022
×
Edit this entry  
17
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Delta

The Delta

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gambit

Gambit

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flee

Flee

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Queen of Blood

Queen of Blood

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Private Lives of Elizabeth and Essex

The Private Lives of Elizabeth and Essex

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Was a Simple Man

I Was a Simple Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Catalog

Catalog

1961
×
Edit this entry  
19
Come Closer

Come Closer

1952
×
Edit this entry  
18
The Trip

The Trip

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry