• The Northman

    ★★★★

  • The Batman

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Pig

    ★★★

  • Memoria

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Little Women

    ★★½

  • Joker

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • mid90s

    ★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • Knight of Cups

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Paul Goodman Changed My Life

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★½

  • Antichrist

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★

  • Batman Begins

    ★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Oldboy

    ★★★★

  • Before Night Falls

    ★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Orlando

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★

  • Hellraiser

    ★★★★

  • Rumble Fish

    ★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • The Alphabet

    ★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★