RSS feed for Wil
  • Beastie Boys Story

    ★★★★½

  • The Call of the Wild

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Pilgrim

    ★★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★★

  • Joker

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★★★

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★

  • Troop Zero

    ★★★★½

  • Mike Wallace Is Here

    ★★★★½

  • American Factory

    ★★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★½

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Malevolent

    ★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Nightmare Cinema

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Tag

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • The Zen Diaries of Garry Shandling

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • A Wrinkle in Time

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Damsel

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Wonder

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Ghost Stories

    ★★★★★

  • Spielberg

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Tigers Are Not Afraid

    ★★★★½

  • Gerald's Game

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Lodgers

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★½

  • mother!

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★½