wilson has logged 336 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ang Pangarap Kong Holdap

Ang Pangarap Kong Holdap

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Age of Sail

Age of Sail

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Signature

Signature

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry