Tan Men has logged 32 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry