Sort by

Captain Rowdy has logged 174 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Homecoming: A Christmas Story

The Homecoming: A Christmas Story

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zombie Holocaust

Zombie Holocaust

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry