Sort by

Captain Rowdy has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chapped Lips

Chapped Lips

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Robot Carnival

Robot Carnival

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Amusement Park

The Amusement Park

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joy Street

Joy Street

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tsunami: Caught on Camera

Tsunami: Caught on Camera

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Myth: A Frozen Tale

Myth: A Frozen Tale

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry