Highest rated films

  • Shame

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Son of the White Mare

    ★★★★★

  • The Bird & The Whale

    ★★★★★

  • DAICON IV Opening Animation

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Memorable

    ★★★★½

  • The Director and the Jedi

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 14 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Jan 4

Most Watched

Life Is Flashing Before Your Eyes

twice

Last Film

The Singing Ringing Tree

Apr 2

Genres, Countries & Languages

Animation
21 films
Action
17 films
Sci Fi
15 films
Adventure
13 films
Fantasy
10 films
Comedy
9 films
Drama
8 films
Horror
7 films
Thriller
4 films
Family
4 films
USA
39 films
France
3 films
Japan
3 films
Australia
2 films
Czechia
2 films
Germany
1 film
Hungary
1 film
Ireland
1 film
Italy
1 film
China
1 film
English
47 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
German
3 films
French
3 films
Hungarian
3 films
Latin
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 59

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Captain Howdy’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I wish I could say I'm just disappointed with Rise of Skywalker... but that would be an understatement. Sigh...

This certainly feels like the end of something but not the Skywalker Saga™. It signifies the end of creativity of Star Wars, or at least that's what it feels like. This…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Tremors 3: Back to Perfection
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Shame

Films Captain Howdy watched in 2020

  • The Singing Ringing Tree
  • The Church
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • DAICON IV Opening Animation
  • DAICON III Opening Animation
  • 회사AUTO - Glass Ocean ||LOST BOYs||
  • Clueless
  • Tremors 3: Back to Perfection
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Tremors
  • Drop Dead Gorgeous
  • The Gate
  • Mad Max: Fury Road
  • Model Citizen
  • The Elephant's Garden
  • Dry Run
  • Life Is Flashing Before Your Eyes
  • Unofficial Reality
  • The Lizard of OZ
  • Euphoria
  • Fantasy
  • Life Is Flashing Before Your Eyes
  • Malice in Wonderland
  • The Struggle
  • Son of the White Mare
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Shame
  • Dune
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Director and the Jedi
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Sleeping Beauty
  • Maestro
  • Hors piste
  • The Bird & The Whale
  • Henrietta Bulkowski
  • Kitbull
  • Memorable
  • Sister
  • Daughter
  • Hair Love
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Uncut Gems
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Little Women
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

World Map

Highly rated films Captain Howdy is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nine Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more