nick has logged 123 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★
Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Unknown Origins

Unknown Origins

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ava

Ava

2020
×
½
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fracture

Fracture

2007
×
★★
Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry