RSS feed for Scott

Scott has logged 129 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
19
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Signal

The Signal

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★½
Edit this entry  
20
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★
Edit this entry  
18
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Are You Here

Are You Here

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I Know That Voice

I Know That Voice

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Mr. Watterson

Dear Mr. Watterson

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Collateral Damage

Collateral Damage

2002
×
★★
Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry