Sort by

witchhaus has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Blanche

Blanche

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
80 Blocks from Tiffany's

80 Blocks from Tiffany's

1979
×
Edit this entry  
13
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★½
Edit this entry  
11
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Baker 4

Baker 4

2019
×
Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hey World!

Hey World!

2019
×
Edit this entry  
21
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cincinnati Storm

Cincinnati Storm

2016
×
Edit this entry  
20
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Fubar

Fubar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Wife Is Retarded

My Wife Is Retarded

2007
×
Read prior review Edit this entry  
18
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
Edit this entry  
18
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
Edit this entry  
12
Natural Born Pranksters

Natural Born Pranksters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
02
Bug

Bug

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry