RSS feed for Katie
  • American Guinea Pig: Sacrifice

    American Guinea Pig: Sacrifice

    ½

    ‪Ever watch something and think “dang, I wish I could get my sixty-three minutes back...?”‬

  • The Double

    The Double

    ★★★★

    Accidentally stumbled across this and I am so glad I did. We all need a little more Jesse Eisenberg and Mia Wasikowska in our lives.

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★★

    What a beautiful film. Amazing depictions if anxiety and depression.

  • The Mist

    The Mist

    ★★

    There are more fucking zoom in shots in this film than in all of Zach Snyder’s filmography.

  • The One I Love

    The One I Love

    ★★★★

    I was genuinely curious as to why this was in the horror section of Netflix. It’s definitely worth the watch to find out why. 

    Elizabeth Moss and Mark Duplass are phenomenal together.

  • Faults

    Faults

    ★★★★

    I am here for anything that Riley Stearns does. 
    Absolutely A N Y T H I N G.

  • Mindhorn

    Mindhorn

    ★★½

    I really wanted so much more out of this film. It was just okay. Nothing special.

  • Killer Joe

    Killer Joe

    ★★★★

    I’ve been a vegan for three years. I would still crave chicken even after three years. Not anymore after seeing this.

  • The Plagues of Breslau

    The Plagues of Breslau

    ★★★½

    A dirty a gritty police procedural that keeps you on the edge of your seat.

  • The Dead Center

    The Dead Center

    ★★★★

    After seeing the trailer for this five days straight at Fright Fest last year I was enamored by it. Between August of last year and finally sitting down to watch it today I saw a lot of people declare their unhappiness with it which kind of took the wind out of my sails. Cut to today-- from the second this movie started I was completely captivated by it. I thought the performances were stellar and I will definitely be seeking out the other films that Shane Carruth has done.

  • Frankenstein's Creature

    Frankenstein's Creature

    ★★★½

    Sam Ashurst can direct the hell out of a film.
    James Swanton can act/write the hell out of a film.

    What a beautifully done and interesting take on a story that we've heard time and time again. Turning something we are familiar with on its head and embracing us in it's snare.

    I will always be excited for what Sam Ashurst and James Swanton work on next. Whether it is together or separately.

  • A Little More Flesh

    A Little More Flesh

    ★★★★

    Very poignant. Very beautiful. Very amazing.