RSS feed for WizardmanJones

WizardmanJones has logged 686 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stanley

Stanley

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Return of Captain Invincible

The Return of Captain Invincible

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Traveling Executioner

The Traveling Executioner

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
31

31

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Remaining

The Remaining

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Criminal Code

The Criminal Code

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Welcome to Collinwood

Welcome to Collinwood

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strange Invaders

Strange Invaders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snowballs

Snowballs

2011
×
Edit this entry  
10
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The No Mercy Man

The No Mercy Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where's Officer Tuba?

Where's Officer Tuba?

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
End of Days

End of Days

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Samurai Commando Mission 1549

Samurai Commando Mission 1549

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★
Read the review Edit this entry