wizardoffilms has logged 40 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Ivory Tower

Ivory Tower

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Talihina Sky: The Story of Kings of Leon

Talihina Sky: The Story of Kings of Leon

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The To Do List

The To Do List

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Neighbors

Neighbors

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Freshman

The Freshman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Camp Takota

Camp Takota

2014
×
★★
Edit this entry  
14
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★½
Edit this entry  
06
The Butler

The Butler

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry