Sort by

Gretchen has logged 275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Intern

The Intern

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry