Will jacobson has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★
Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
08
In the Shadow

In the Shadow

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
Edit this entry  
20
American Factory: A Conversation with the Obamas

American Factory: A Conversation with the Obamas

2019
×
Edit this entry  
19
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Edit this entry  
11
The Ear

The Ear

1970
×
Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kármán Line

The Kármán Line

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
14
Homeland

Homeland

1954
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Witness

The Witness

1969
×
Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Edit this entry  
30
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Edit this entry  
18
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Control

Control

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★
Read the review Edit this entry