• Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

    This has always been my least favorite of the series but it still has charm and goddamn man the music is so good

  • The Net

    The Net

    ★★★

    This is a very silly and decently thrilling movie that should have been 90 minutes! It’s fine! I love 90s hacking movies, they rule

  • Hellboy

    Hellboy

    ★★★★

    Damn this is a super cool movie, very well realized visually and the characters mostly play off each other in a fun way (with the exception of myers, who was pretty boring, probably by design). Del toro is the king of very creepy creatures, and that showed in terms of the villains, though I thought I would have liked more physical effect work than the cgi fest with the big dog monster thing. I also think this doesn’t connect super…

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Sum of All Fears

    The Sum of All Fears

    ★★★½

    This movie is pretty fun and entertaining despite taking place mostly via phone calls and also being set in a fictional world where politicians care about getting the real facts before making decisions

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★★

    This is pretty decent despite what it basically was guaranteed to be based on source material and time period of release! It’s extremely early 2000s and half goofy half self serious, but it works well enough to be pretty good video game movie

  • Falling Down

    Falling Down

    ★★★½

    This is legitimately one of the funniest movies of all time, it’s so unhinged! The main moment of catharsis for the detective (technically, our good guy) is telling his annoying wife to fuck off! The whole movie is like that, it kills me

  • Twelve Monkeys

    Twelve Monkeys

    ★★★½

    This movie is mostly a fucking mess and has a turn of weird twists and turns that don’t feel earned, the idea is cool and I like some of the performances but I spent a lot of it just kind of unconvinced of what was happening

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★★

    Okay this was shockingly pretty good! The effects looked better for the most part and it had an interesting and satisfying ending

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★★

    More than anything, this one really really leans in! They up the ante here big time and I think it works for the most part! It has multiple unforgettable sequences (neo fights 80000000 andersons and the freeway scene) and is legitimately intriguing in regards to the lore. It drags more than the first and relies more on stinky cgi that is an eye sore at times, but it’s still good!

  • Moonstruck

    Moonstruck

    ★★★★½

    This is fucking unhinged and also an absolutely hilarious joy! Not italian enough for me!

  • Like Crazy

    Like Crazy

    ★★★

    I thought this did a bad job of giving the characters enough depth for the story to really have any pull and also was kind of…needlessly depressing! I want love!! Give me a love story!