Sort by

matt has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vacation

Vacation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry