Sort by

matt has logged 54 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry