Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
vee

vee

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for vee
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • vee’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Old

    Old 2021

    ★★ Watched by vee 24 Jan 2022

    m night is trying to recreate the hype that he got with sixth sense but instead he made me feel like i was on that beach but every minute is 5 years of my life

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★★ Watched by vee 22 Jan 2022

    sobbed so hard actually

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★ Watched by vee 21 Jan 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    JACK QUAID GHOSTFACE LET’S FUCKING GO!! also sexy lesbian ghostface !!! 

    i loved it so fucking much and all the characters were so !! all the gay people!!! and dewey my beloved </3

  • Molly's Game

    Molly's Game 2017

    ★★★★ Watched by vee 18 Dec 2021

    jessica chastain <3

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7 2020

    ★★★½ Watched by vee 18 Dec 2021

    idk if the revolutionary part was done that well but it’s ok cause hippie jeremy strong sexy

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Watched by vee 12 Nov 2021

    jake gyllenhaal (derogatory)

  • Hamilton

    Hamilton 2020

    Watched by vee 12 Oct 2021

    lin manuel (derogatory)

  • Us

    Us 2019

    ★★½ Watched by vee 15 Oct 2020

    nice twist but it honestly could have been better


    stayed for lupita

  • Moana

    Moana 2016

    ★★★★★ Watched by vee 15 Oct 2020

    chefs kiss

  • Up

    Up 2009

    ★★★★★ Watched by vee 15 Oct 2020

    i swear i’m not crying

  • Coraline

    Coraline 2009

    ★★★★★ Rewatched by vee 15 Oct 2020

    one of my fav movies ever i have loved it since i was a child and it’s one of my go to rewatch movies

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Watched by vee 15 Oct 2020

    vvvvv good movie the twists and the drama and the message of the movie vv good

Newer
Older
  • 1
  • 2

Review Tags

2
  • netflix
  • horror
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro