• David Byrne's American Utopia

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★

  • The Kacey Musgraves Christmas Show

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Country Music

    ★★★★★

  • Bad Education

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Blow the Man Down

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Frances Ferguson

    ★★

  • Booksmart

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★

  • Green Book

    ★★★½

  • mid90s

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • Wild Rose

    ★★★

  • Widows

    ★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • Suspiria

  • Free Solo

    ★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★

  • Capernaum

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Birds of Passage

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Annihilation

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★½

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Blue Planet II

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Vietnam War

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★½

  • mother!

    ★★