RSS feed for William
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
My Young Auntie

My Young Auntie

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Berlin File

The Berlin File

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sword Stained with Royal Blood

The Sword Stained with Royal Blood

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legendary Weapons of China

Legendary Weapons of China

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Revenge

Revenge

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Avenging Eagle

The Avenging Eagle

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cannon Incident

The Black Cannon Incident

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dearest Sister

Dearest Sister

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Horse Thief

The Horse Thief

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vengeance

Vengeance

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kid with the Golden Arm

Kid with the Golden Arm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Exiled

Exiled

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Horse Thief

The Horse Thief

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fearless

Fearless

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prodigal Son

The Prodigal Son

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fighter in the Wind

Fighter in the Wind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
War of the Arrows

War of the Arrows

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry