RSS feed for William
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Headshot

Headshot

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rage of Honor

Rage of Honor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pray For Death

Pray For Death

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Merantau

Merantau

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gorky Park

Gorky Park

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Avenger with a Flute

The Avenger with a Flute

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry