RSS feed for William

William has watched 54 crime films.

  • The Irishman

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Stuber

    ★★

  • The Night Comes for Us

    ★★★★½

  • Manhunt

    ★½

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★½

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • Police Story 2013

    ★½

  • Blue Ruin

    ★★★½

  • Drug War

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★½

  • The Man from Nowhere

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Exiled

    ★★★

  • Miami Vice

    ★★★★★

  • SPL: Kill Zone

    ★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★

  • The Protector

    ★★★

  • Unleashed

    ★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★

  • The Limey

    ★★★★

  • A Simple Plan

    ★★★★★

  • Rainy Dog

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★½

  • The Enforcer

    ★★★½

  • True Romance

    ★★★½

  • Hard Target

    ★★★

  • Sonatine

    ★★★★½

  • Operation Condor

    ★★★

  • The Two Jakes

  • King of New York

    ★★★

  • Police Story 2

    ★★★½

  • Righting Wrongs

    ★★★½

  • Police Story

    ★★★★

  • Gorky Park

    ★★★½

  • Winners & Sinners

    ★★★★

  • Dreadnaught

    ★★★★

  • The Silent Partner

    ★★★★

  • Farewell, My Lovely

    ★★★½

  • The Man from Hong Kong

  • The Eiger Sanction

    ★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★½

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • The Street Fighter

    ★★★★

  • Magnum Force

    ★★★½

  • Charley Varrick

    ★★★★½

  • The Way of the Dragon

    ★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★★