Sort by

wobbleup has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ERASED

ERASED

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
06
Parasyte -the maxim-

Parasyte -the maxim-

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry