wobbleup has logged 55 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Not Alone in Here

Not Alone in Here

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Padmaavat

Padmaavat

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cargo

Cargo

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alternative Math

Alternative Math

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
The Wishgranter

The Wishgranter

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Destiny

Destiny

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mémo

Mémo

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alone

Alone

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry