WolfBoy has logged 243 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Doc of the Dead

Doc of the Dead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kawa

Kawa

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Dominion: Prequel to the Exorcist

Dominion: Prequel to the Exorcist

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hook

Hook

1991
×
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Horns

Horns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Head On

Head On

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead 2: India

The Dead 2: India

2013
×
★½
Read the review Edit this entry