dan has logged 120 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
05
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Do You Trust this Computer?

Do You Trust this Computer?

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thrive: What on Earth Will it Take?

Thrive: What on Earth Will it Take?

2011
×
Read the review Edit this entry