Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silence

The Silence

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do You Like My Basement?

Do You Like My Basement?

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Deathmaker

The Deathmaker

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Dark, My Sweet

After Dark, My Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pierrepoint: The Last Hangman

Pierrepoint: The Last Hangman

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cement Garden

The Cement Garden

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Caretaker

The Caretaker

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry