Sort by

dila has logged 111 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Gia

Gia

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gia

Gia

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life or Something Like It

Life or Something Like It

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Whisper If I Forget

Whisper If I Forget

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gia

Gia

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Is All There Is

Love Is All There Is

1996
×
★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry