Matt has logged 251 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Edit this entry