Sort by

Woodwatch has logged 341 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ritual

Ritual

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sweater

Sweater

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Human Form

Human Form

2014
×
Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Teeth

Teeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Edit this entry