Highest rated films

  • Dune

    ★★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Red Notice

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Greenland

    ★★★★★

  • The Transformers: The Movie

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Gentlemen

Jan 2

Last Film

No Time to Die

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
35 films
Comedy
22 films
Adventure
18 films
Thriller
18 films
Sci Fi
14 films
Crime
13 films
Drama
13 films
Fantasy
9 films
Family
6 films
Romance
4 films
USA
49 films
UK
14 films
Japan
4 films
France
4 films
New Zealand
3 films
Bulgaria
2 films
Canada
2 films
Germany
1 film
China
1 film
Belgium
1 film
English
54 films
Spanish
7 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
French
4 films
Japanese
3 films
Italian
2 films
Portuguese
1 film
Arabic
1 film
Tagalog
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 65

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Independence Day: Resurgence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Turks & Caicos
Average weighted rating:

3.1

Films Wooglie watched in 2021

  • No Time to Die
  • Spider-Man: No Way Home
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • Love Actually
  • The Harder They Fall
  • Eternals
  • Red Notice
  • The Transformers: The Movie
  • Dune
  • Free Guy
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Independence Day: Resurgence
  • War, Inc.
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Josie and the Pussycats
  • Sonic the Hedgehog
  • Boss Level
  • Beverly Hills Cop
  • School of Rock
  • Rush Hour
  • The Suicide Squad
  • Wonder Woman 1984
  • The Tomorrow War
  • Gunpowder Milkshake
  • Legally Blonde
  • The Lookout
  • Snatch
  • Black Widow
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Battle Royale
  • Nobody
  • Turks & Caicos
  • Venom
  • Army of the Dead
  • Paddington 2
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Fisher King
  • A Star Is Born
  • Instant Family
  • Trainspotting
  • Revenge
  • Keeping Mum
  • Moxie
  • Gone in Sixty Seconds
  • Psycho
  • Soul
  • Greenland
  • Widows
  • There's Something About Mary
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Gentlemen

World map

Highly rated films Wooglie is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Drive My Car
  • C'mon C'mon
  • Yuni
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more