Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Hike Alone

Never Hike Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! and the Samurai Sword

Scooby-Doo! and the Samurai Sword

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! Curse of the Lake Monster

Scooby-Doo! Curse of the Lake Monster

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo Meets the Boo Brothers

Scooby-Doo Meets the Boo Brothers

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleep Is for Sissies

Sleep Is for Sissies

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Winner

The Winner

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cry Wilderness

Cry Wilderness

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flashpoint

Flashpoint

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ramekin

Ramekin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Llamageddon

Llamageddon

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry