Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
dreamlあnd

dreamlあnd

2022
×
Edit this entry  
15
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
21
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dig

The Dig

2021
×
Edit this entry  
12
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hook

Hook

1991
×
Edit this entry  
25
Paid in Full

Paid in Full

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crossroad

Crossroad

2005
×
Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
10
The Garden of Sinners – Chapter 3: Remaining Sense of Pain

The Garden of Sinners – Chapter 3: Remaining Sense of Pain

2008
×
Edit this entry  
10
The Garden of Sinners – Chapter 2: A Study in Murder (Part 1)

The Garden of Sinners – Chapter 2: A Study in Murder (Part 1)

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
The Garden of Sinners – Chapter 1: Overlooking View

The Garden of Sinners – Chapter 1: Overlooking View

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Angel Guts: Red Classroom

Angel Guts: Red Classroom

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Up

Up

2009
×
Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
17
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's All About Love

It's All About Love

2018
×
Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Miao Miao

Miao Miao

2008
×
Edit this entry  
04
Sonatine

Sonatine

1993
×
Edit this entry  
31
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
Edit this entry  
25
Wet Highway

Wet Highway

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cinemania

Cinemania

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Girl Hell 1999

Girl Hell 1999

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★½
Edit this entry  
09
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Edit this entry  
05
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
Edit this entry  
05
Save the Last Dance for Me

Save the Last Dance for Me

1986
×
★★★★
Edit this entry