RSS feed for Matthew
  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    ★★★½

    More visually inventive than your average horror movie but somehow less narratively inventive.

  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★★★

    Soderbergh tries to make his version of The Big Short but kinda ends up making Schizopolis again.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

    Plays like a long but kinda pointless episode of the show and if that's not what you wanted out of this I don't understand.

  • Puppet Master: The Littlest Reich

    Puppet Master: The Littlest Reich

    ★★★½

    *me smiling serenely during all the gory kills*

  • Mister America

    Mister America

    ★★★★½

    Thought about it a lot but had to add an extra half-star just for the bit in the hotel room near the end where he notices the camera is still there.

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    Grand Bargain: Joker is both a genius work of art, AND should be banned from public viewing.

    Joker is a total accident, devoid of any depth of analysis, held captive to the same sterile cultural dynamic as the rest of us wretches, but manages to totally transcend its genre not through brilliance or insight, but by merely depicting the essential reality of What It Means to Live Now for a certain segment of the population. That's honestly sort of dangerous! It's like a freaking birthday clown with a gun tucked in his pants!

  • Creepshow

    Creepshow

    ★★★★

    The best comic book adaptation ever.

  • Monster Party

    Monster Party

    ★★

    "Time to make the Dawsons great again."

    Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  • Hotel Mumbai

    Hotel Mumbai

    ★★★½

    Got that United 93 "shit happens" vibe.

  • Return of the Living Dead Part II

    Return of the Living Dead Part II

    ★★★

    Inferior to the original in every way save the zombie effects (although there's nothing in here as indelible as the OG Tar Man) but most bothersome of all, WHY THE FUCK DID THEY NOT CAST DON CALFA AS THE DRUNK DOCTOR?!

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★★

    Watch the documentary and this back-to-back and tell me that narrative film as a concept should exist.

  • The Good Shepherd

    The Good Shepherd

    ★½

    tfw the CIA funds modernist literary journals in order to displace social realist fiction that highlights the iniquities of capitalism in favor of restrained, psychological examinations of suburban ennui so that fifty years later when Robert DeNiro tries to make a movie about the CIA he can't resist the by-now ingrained urge to emphasize suburban ennui over the actual history of the Agency.