Sort by

Michel has logged 284 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
09
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Adeus à Carne

Adeus à Carne

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Body Electric

Body Electric

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
26
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sailor Moon SuperS: Ami's First Love

Sailor Moon SuperS: Ami's First Love

1995
×
Edit this entry  
26
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sailor Moon SuperS: The Movie: Black Dream Hole

Sailor Moon SuperS: The Movie: Black Dream Hole

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
Sailor Moon R: The Movie

Sailor Moon R: The Movie

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry