Sort by

Michel has logged 40 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Divines

Divines

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tangled: Before Ever After

Tangled: Before Ever After

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Pet

Pet

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sing

Sing

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Institute

The Institute

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★½
Edit this entry  
02
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Edit this entry