RSS feed for wounded kite

wounded kite has logged 193 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pieta

Pieta

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L’argent

L’argent

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Aguirre: The Wrath of God

Aguirre: The Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roger Dodger

Roger Dodger

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry