Sort by

Olivia has logged 133 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read prior review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Storks

Storks

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inferno

Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kath & Kimderella

Kath & Kimderella

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry