Sort by

Olivia has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
29
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
27
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vai

Vai

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry