• Bullet Train

    ★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★½

  • Yaksha: Ruthless Operations

    ★★★

  • The Northman

    ★★★

  • RRR

    ★★★★½

  • Deep Water

    ★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Kimi

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Film, the Living Record of our Memory

    ★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • The Humans

    ★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Halloween Kills

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★

  • Belfast

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • The Card Counter

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Old

    ★★★

  • Red Rocket

    ★★★½

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Benedetta

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★

  • Annette

    ★★★

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Roaring 20's

    ★★★★

  • F9

    ★★½

  • Wrath of Man

    ★★★

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Nobody

    ★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★½

  • Everything in the End

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

  • Passing

    ★★★

  • In the Earth

    ★★

  • Censor

    ★★½

  • The Massacre of Anroechte

    ★★★

  • Hunter Hunter

    ★★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Fela Kuti: Father of Afrobeat

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • To Be Continued

  • An Evening with Tim Heidecker

  • The Empty Man

    ★★★★

  • Soul

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • 76 Days

    ★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★