Sort by

Wrdsmff has logged 68 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Diva

Diva

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rampart

Rampart

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
One False Move

One False Move

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Bala

Miss Bala

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spartan

Spartan

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red State

Red State

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★
Edit this entry  
02
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★
Read the review Edit this entry