Wrdsmff has logged 120 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
★★★
Edit this entry  
31
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Edit this entry  
07
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Housebound

Housebound

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★½
Edit this entry  
24
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Sky Above Us

The Sky Above Us

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
As We Were Dreaming

As We Were Dreaming

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atomic: Living in Dread and Promise

Atomic: Living in Dread and Promise

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
White God

White God

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry